Foxteriér drsnosrstý

22. 09. 2008 | † 04. 01. 2013 | kód autora: 2JN

FOXTERIER DRSNOSRSTÝ

Původ a historie plemene

Toto plemeno bylo původně vyšlechtěno ve Velké Británii v polovině 19. století. Hrubosrstý foxteriér sloužil k hubení hlodavců, lovu lišek nebo jezevců. Je rovněž výborným lovcem zajíců. Foxteriéři doplňovali smečky loveckých psů a pudili lišky z nor. Odtud také vzniklo jejich pojmenování. Foxteriér v sobě skrývá anglické slovo "fox" (liška) a latinské slovo "terra" (země). Tehdy se dávalo přednost bílému zbarvení, aby nedošlo k záměně s liškou. Předpokládá se, že hladkosrstá varianta byla původnější. Všichni hrubosrstí teriéři pocházejí ze spojení hladkosrstého teriéra jménem Jock s fenou neznámých, ale zcela jistě hrubosrstých předků jménem Trap. Nesou krev i mnoha jiných teriérů například hrubosrstého black and tan teriéra nebo skotského teriéra či anglického bílého teriéra.

Charakter

Hrubosrstí foxteriéři jsou velice temperamentní, živí, veselí a ostražití psi. Jsou tvrdohlaví, když si něco usmyslí, je těžké je od jejich záměru odvrátit. Jsou velmi inteligentní a pořádně mazaní. Rádi pobývají v přítomnosti svého pána, jsou však schopni se nějaký čas zabavit i sami. Mezi jejich oblíbené zábavy patří norování. Plemeno zpravidla dobře vychází s dětmi. Nějaký ten šťouchanec jim nevadí, práh bolesti je u foxteriérů vysoký. Psi se mohou vůči svým psím sokům chovat dominantně. Naučte foxteriéra již jako štěně vycházet s kočkami a jinými domácími zvířaty, aby je později nepronásledoval. Foxteriéři jsou ostražití, při hrozícím nebezpečí se rozštěkají. Překypují inteligencí a pod správným vedením se mohou v krátké době mnoho naučit. Vyžadují však důsledné, pevné vedení a železnou disciplínu. Foxteriéři jsou totiž velmi chytří až prohnaní a moc dobře vědí, jak na svého pána vyzrát.

Popis hrubosrstého foxteriéra

Hrubosrstý foxteriér dorůstá výšky 39 cm v kohoutku a dosahuje váhy okolo 8 kg. Průměrná délka života je 13 - 14 let. Hřbet je krátký a rovný s mírně klenutými bedry. Vysoko nadsazený ocas je nošen vzhůru, nesmí být však stočený přes hřbet. Hruď je hluboká, přední končetiny rovné. Foxteriéři mají kulaté kompaktní tlapky s mírně klenutými prsty a silnou kůží na polštářcích. Značně dlouhý, svalnatý krk se směrem k lopatkám rozšiřuje. Lebka je plochá a úzká. Malé uši ve tvaru písmene V musí směřovat dopředu. Kulaté, malé a tmavé oči jsou uloženy značně hluboko. Foxteriéři mají nůžkový skus. Nosní houba musí být čistě černá. Srst hrubosrstého foxteriéra je hustá s drátovitou podsadou, může být mírně zvlněná a nikde nesmí být řídká. Barva je převážně bílá s tříslovými nebo černými znaky.

Péče

Hrubosrstý foxteriér je poněkud náročnější na úpravu než jeho hladkosrstá varianta. Několikrát ročně se trimuje a alespoň dvakrát týdně je nutné psa vykartáčovat. Pokud chcete psa vystavovat, svěřte jej do odborných rukou v psím salonu. Problémem u čistě bílých psů bývá hluchota.Při výcviku je nutné trvat na svém a být důsledný a srozumitelný. Foxteriéři milují činnost a překypují energií. K jejich oblíbeným zábavám patří hra s míčkem. I když mají foxteriéři rádi dlouhé procházky v přírodě, stejně tak jim postačí pobyt na zahradě. Je to i vhodné plemeno do bytu, ale potřebuje dostatečné množství pohybu. S vhodným pánem se mohou tito mrštní psi velmi dobře prezentovat při míčových hrách nebo v soutěžích obratnosti. Jsou výbornými pomocníky myslivců.


Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky zvirata

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.