Dánská doga (Broholmer)

24. 09. 2008 | † 04. 01. 2013 | kód autora: 2JN

DÁNSKÁ DOGA (BROHOLMER)

Původ

Na řeckých mincích pocházejících z prvního století našeho letopočtu je vyobrazen pes, který Dánskou dogu velice připomíná. Možná právě díky tomu, byli tito psi nazýváni "Apollo".

Ve středověku se Dánská dogazačala využívat k hlídání a lovu vysoké zvěře. Bývala miláčkem dánských králů. Jako plemeno začaly být dogy chovány v 18. století. Největší zásluhu na tom měl myslivec Shested of Broholm, díky němuž je toto plemeno často označováno "Broholmer" (původ názvu "doga" je jednoznačný - z anglického označení dog - pes).

Během druhé světové války toto plemeno téměř vyhynulo - dokonce bylo oficiálně za vyhynulé prohlášeno. Po konci války však začal počet těchto psů růst a to díky velmi aktivnímu hledání posledních jedinců tohoto plemene - dánské dogy. Pro chov tohoto plemene existují v Dánsku dodnes velmi přísná pravidla. Majitel tohoto plemene např. nesmí nechat svého psa vykastrovat.

Standard plemene Dánská doga

Standard pro Dánskou dogu byl vytvořen v Kodani v roce 1866. Oficiálně bylo toto plemeno uznáno až v roce 1982 a to pod názvem Broholmer. V roce 1998 byl v Dánsku zrušen zákaz vývozu. Ovšem vývoz dánské dogy je i v současné době hlídaný státem a smí být vyvezeno maximálně 10 % štěňat.

Vzhled dánské dogy

Tento pes dosahuje úctyhodné výšky. Fena má v kohoutku až 70 cm, pes dokonce 75 cm. Uši má svěšené, jejich kupírování je přísně zakázané. Srst má velice krátkou, lesklou a přiléhající. Zbarvení srsti je pískové, zlato-červené a černé. Jeho masivní hlava je obdélníkového tvaru. Stavba jejího těla působí velice ušlechtile. Je takovou "malou" chloubou svého pána.

Plemenný standard

Dánská doga patří podle standardu FCI do skupiny 2 - Pinčové a knírači, molossové a švýcarští a horští psi, sekce 2.1 - molossové, typu mastifa. Číslo standardu 315/ 26. 06. 2000 (Dánsko).

Povahové rysy dánské dogy

Přes svoji obrovskou sílu má neskutečně mírumilovnou a klidnou povahu. Je velice učenlivá a hravá, ale často také tvrdohlavá. Tohoto mimořádně velikého psího společníka, který potřebuje silnou ruku, je nutné od raného mládí vychovávat. Tento pes se snese i s malými dětmi. Dánská doga je věrný pes, naprosto oddaný svým pánům. Od cizích je odtažitá. Je to ten nejlepší strážce.

Péče

Toto plemeno není určeno pouze pro venkovní odchov. Miluje teplo, potřebuje dostatek pohybu a také je nutné dbát na vyváženou stravu. Srst této dogy vyžaduje časté kartáčování. Jinak toto plemeno nepotřebuje žádnou speciální péči.

Zajímavost

Známým majitelem a obdivovatelem dog v 19. století byl kníže Otto von Bismarck.


Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky zvirata

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.