Západosibiřská lajka

24. 09. 2008 | † 04. 01. 2013 | kód autora: 2JN

ZÁPADOSIBIŘSKÁ LAJKA

Původ a historie plemene

Západosibiřská lajka vznikla v 19. století v Rusku. Jejím domovinou je Ural a Sibiř. Je jedním z původních loveckých plemen na severu. Používala se a dodnes se hojně používá k lovu losů, sobů a medvědů. Využívá se také jako hlídací nebo saňoví pes. Roku 1959 byl ustanoven standart tohoto plemene. V dnešní době je jedním z nejoblíbenějších loveckých psů v Rusku. V domovině svého původu byli do chovu začleňováni výhradně nekonfliktní jedinci, ti kteří napadli člověka, byli utraceni.

Charakter

Západosibiřská lajka je vyrovnaná, věcná a nekomplikovaná. Plemeno je přátelské a disponuje značnou inteligencí. Poměrně snadno se učí a ráda pracuje. Vychází dobře s ostatními psy. K dětem se chová mile a přátelsky. Návštěvy ohlásí a radostně vítá. V nebezpečí se však projeví jako spolehlivý hlídač a obranář, který je věrný svému pánovi. Západosibiřská lajka je velmi odolný pes vůči počasí a nedostatku potravy, proto může být bez problémů chována celoročně venku. Dobře se hodí do psích spřežení a je schopná vléci těžká břemena.

Popis

Západosibiřská lajka dorůstá výšky 55-60 cm a dosahuje váhy okolo 20 kg. Průměrná délka života je 10- 12 let. Hlava je suchá a má tvar trojúhelníku. Tlama je dlouhá se suchými pysky. Uši jsou ve tvaru písmene V a stojí vzpřímeně a poměrně blízko u sebe. Oválné, hnědé oči jsou poleženy šikmo a mají pozorný výraz. Skus je nůžkový. Tělo západosibiřské lajky je čtvercového formátu. Hřbet je rovný a silný, záď se mírně svažuje. Vysoko nasazený ocas je pevně stočený a je nošen nad hřbetem. Srst je hustá a odolná vůči nepřízni počasí. Barva je bílá, pepř a sůl, šedá, všechny odstíny červené, černé a strakaté.

Klasifikace FCI

Západosibiřská lajka patří podle FCI do skupiny 5 - špicové a primitivní typy, sekce 2 - severští lovečtí psi.

Péče

Srst západosibiřské lajky nevyžaduje mnoho péče. V období línání odstraňte odumřelé chlupy kovovým hřebenem. Také na stravu je západosibiřská lajka velmi nenáročná. Plemeno velmi rychle chápe a snadno se učí. Potřebuje však důslednou výchovu, ale ne tvrdé zacházení. Západosibiřská lajka je schopná dlouho nepřetržitě běžet. Kromě denního krátkého venčení se potřebuje alespoň hodinu denně pořádně vyběhat. Dalším vhodným pohybem je běh vedle kola. Dobře vedená lajka je schopná dosáhnout dobrých výsledků téměř ve všech druzích psích sportů například v poslušnosti či obratnosti. Lze ji vycvičit jako lavinového nebo stopovacího psa. Může být celoročně venku.


Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky zvirata

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.