Polský nížinný ovčák

24. 09. 2008 | † 04. 01. 2013 | kód autora: 2JN

POLSKÝ NÍŽINNÝ OVČÁK

Polský nížinný ovčák - Polski Owczarek Nizinny, Polish Lowland Sheepdog, země původu Polsko.

Původ

Polský nížinný ovčák - nejznámějšíplemeno našich severních sousedů. Má poměrně dlouhou historii. Zřejmě jde o potomka asijských ovčáckých psů. Chován byl především jako pomocník pastevců, ti samozřejmě upřednostňovali pracovní kvality nad vzhledem. S cíleným chovem se začalo až po první světové válce, po druhé světové válce plemeno ale málem zaniklo. Chov byl opět obnoven a v roce 1963 byl uznán FCI.


Povaha a charakter

Polský nížinný ovčák je příjemný pes, dobrý hlídač a milující člen rodiny. Je lehko vycvičitelný a přizpůsobivý - dokáže žít na venkově i ve městě. Má otevřenou, vyrovnanou povahu, nezapře však svůj původ a je výborný ochránce - na každého nově příchozího řádně upozorní a k cizím lidem může být nedůvěřivý. Je učenlivý a po dobré výchově poslušný. Umí se dobře sžít s lidmi i ostatními zvířaty, má rád děti. Na svého pána a rodinu je velmi vázaný. Je zvídavý, hravý a má rád procházky, je vhodný pro milovníky přírody. Má skvělý čich. Polský nížinný ovčák se díky své povaze využívá i jako pomocník postižených.

Vzhled polského nížinného ovčáka

Polský nížinný ovčák je středně velký pes mírně zavalitého vzrůstu s hustou, dlouhou srstí. Trup má obdélníkový formát s dobře klenutým hrudníkem, osvaleným hřbetem a hlubokými bedry. Končetiny jsou silné a tlapy oválné. V kohoutku měří 45 až 50 cm, fena 42 až 47 cm. Váží do 20 kg. Hlavu má polský nížinný ovčák středně velkou s výrazným stopem a velkým tupým nosem. Oči jsou středně velké, hnědé s živým výrazem. Uši mají srdčitý tvar a jsou zavěšené, přiléhající k lícím. Zuby jsou silné a skus nůžkový. Polský nížinný ovčák zaujme především svou krásnou bohatou srstí, která splývavě kryje celé tělo a nad očima vytváří typickou ofinu. Může být i lehce zvlněná a má hustou podsadu. Zbarvení může být libovolné se znaky, nejčastěji se vyskytuje v šedé variantě.

Plemenný standard

Podle Mezinárodní kynologické organizace (FCI) je polský nížinný ovčák zařazen do sekce I. - Ovčáci a honáčtí psi, sekce 1 - ovčáci. Oficiální zkratka v ČR PON: Původní využití je ovčácký pes, dnes společník.

Základní péče

Polský nížinný ovčák vyžaduje zvláštní péči pouze, co se týká srsti. Ta je velmi hustá a měla by se často kartáčovat a stále udržovat v čistotě. Vzhledem ke své nekomplikované povaze je tento pes vhodný i pro začátečníky. Není vhodné chovat jej v kotcích nebo odtrženě od rodiny, je to milý pes, který má lidskou společnost rád. Měl by mít dostatek pohybu.


Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky zvirata

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.