Dalmatin

24. 09. 2008 | † 04. 01. 2013 | kód autora: 2JN

DALMATIN

Historie a původ plemene

Dalmatin patří k nejstarším plemenům světa a lze předpokládat, že žil již před tisíci lety. Jeho původ není zcela jednoznačný, ale dle domněnek se připisuje oblasti středomoří, přesněji Dalmácie (střední část Jadranského pobřeží - Chorvatsko). Odtud pravděpodobně vzniklo i jeho jméno, které je ve všech jazycích velmi podobné. Byl však nazýván různě. Nejznámější je asi přezdívka "tygří pes".

V 18.století se o něm mluvilo jako o Bengálském brakýři. Používal se k lovu i jako doprovod šlechty. Práce, kterou zpracoval Thomas Bewick, vydaná v roce 1792, pojednává o kresbě a popisu této rasy a Bewick Dalmatina přiřazuje ke kočárovým psům.

V r. 1930 byl Dalmatin importován ze Spojeného království do celého světa. Do Československa byl poprvé přivezen v roce 1970.

Vzhled dalmatina

V kohoutku měří dalmatin přibližně 61 cm. Jeho hmotnost dosahuje až 32 kg. Jeho krátká a hladká srst je zbarvená bíle s nápadnými skvrnami. Ty jsou 2-3 cm veliké, v černých a hnědých odstínech. Má štíhlé a pružné nohy a tělo. Jeho oči jsou výrazné, tmavé a kulaté. U černě tečkovaných psů jsou oči tmavě hnědé, u játrově zbavených psů jsou zpravidla světle hnědé.Kůže kolem nosu je u černě tečkované rasy vždy černá. U hnědě tečkované bývá taktéž kůže se srstí stejné barvy, jakou můžeme nalézt na ostatních částech těla. Ocas dalmatina je u základu silný a pak se mírně zužuje.

Plemenný standard

Plemenu byl přiznán standard FCI, AKC, KCGB a další.

Za úplně první standard Dalmatina dnes vděčíme člověku jménem Vero Shaw, který jej vypsal v roce 1882. O osm let později byl tento plemenný standard uznán oficiálně.

Povaha Dalmatina

Díky své přátelské povaze je tento pes vhodný do rodiny s dětmi. Je velice inteligentní a rád se učí novým věcem. Lze jej vycvičit k jakýmkoli účelům. V jeho charakteru dominuje zvídavost a přítulnost. Nebývá agresivní ani plachý. Miluje lidskou přítomnost. Dalmatin není ideálním hlídacím psem.

Většinou nemívá problémy s ostatními domácími zvířaty. Je vhodný do většího bytu i na zahradu. Není však vhodný k celoročnímu umístění mimo dům.

Základní péče

Srst dalmatina líná po celý rok. Stará srst by se měla odstraňovat denně gumovou masážní rukavicí. Kromě čištění zvukovodu pak nepotřebuje žádnou zvláštní péči.

U dalmatina je rovněž důležitý dostatek pohybu. Měl by chodit na dlouhé procházky a to pravidelně. Je vhodný jako doprovod ke kole či joggingu. Je vytrvalý a rychlý.

Průměrná délka života dalmatina je 12 až 14 let. Štěňátka dalmatina se rodí bílá a tečky se jim tvoří postupně. A to až do stáří jednoho a půl roku.

Zajímavost

V 19. století byl dalmatin používán jako pomocník hasičských oddílů k ovládání koní táhajících hasičskou stříkačku. Hasiči v Chicagu mají dodnes dalmatina ve znaku jako svého maskota.

V roce 1959 byl ve studiu Walta Disneye natočen světoznámý film "101 dalmatinů". Tím si toto plemeno získalo velikou popularitu.


Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky zvirata

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.