Holandský ovčák

25. 09. 2008 | † 04. 01. 2013 | kód autora: 2JN

HOLANDSKÝ OVČÁK

Původ Holandského ovčáka

Dnešní typ Holandského ovčáka vznikl v 18. století v Nizozemí, kde byl vyšlechtěn pro pastevecké účely.

Povaha Holandského ovčáka

Holandský ovčák je přítulný, učenlivý, inteligentní a poslušnýpes. Je střízlivý, nenáročný, věrný svému pánovi a jeho rodině, aktivní, pohyblivý, temperamentní a ostražitý. Fyzicky i psychicky snese vysokou zátěž, je vhodný pro různé služební účely. Má rád pohyb a všelijaké aktivity, rád se proběhne v lese či na louce a prospěje mu například i běh vedle kola.

Popis Holandského ovčáka

Holandský ovčák je pes střední velikosti, výška psa se pohybuje mezi 57 až 62 cm v kohoutku, o něco menší feny měří 55 až 60 cm. Jejich váha by měla být kolem 30 kg . Hlava je klínovitá, temeno ploché, čenichová partie je jen o málo delší, než mozkovna. Nosní hřbet je rovný, souběžný s linií temene. Stop je naznačen jen lehce. Líce jsou těsně přilehlé. Uši mají trojúhelníkovitý tvar, jsou pevně vztyčené, posazené na vrcholu hlavy, jsou neseny lehce vpřed. Oči má Holandský ovčák vždy tmavé barvy, jsou středně velké, mandlového tvaru, posazené mírně šikmo. Čenich je vždy celočerný. Hrudní končetiny musí být rovné, dobře osvalené s pevnými silnými kostmi. Tlapy jsou pevné, s klenutými zavřenými prsty. Polštářky jsou silné, drápy vždy černé a velmi pevné. Ocas je rovný nebo jen mírně zatočený v úrovni hlezen. Nikdy nesmí být zatočen až nad hřbet nebo nesen stranou. Holandský ovčák má tři formy, lišící se typem srsti: krátkosrstý, dlouhosrstý, drsnosrstý. Krátkosrstý Holandský ovčák má srst tvrdou, hladkou a přilehlou, podsada je vlnovitá. Dlouhosrstý Holandský ovčák má srst dlouhou po celém těle, zejména na ocase, na hlavě, uších, tlapách a vnitřní straně pánevních končetin je srst kratší. Srst je dlouhá, přilehlá, bez vln či kudrlin, s vlnitou podsadou. Hrubosrstý Holandský ovčák má silnou vlnitou podsadu, srst po celém těle je silná a drsná. Zbarvení je u všech variant stejné, žíhané v jakémkoliv odstínu včetně šedé, žluté, stříbřité, červené, zlatavé a šedomodré, příliš bílé na hrudníku a končetinách je nežádoucí. U krátkosrstého ovčáka se dává přednost černé masce.

Plemenný standard

Holandský ovčák patří podle standardu FCI do skupiny I. - Ovčáci a honáčtí psi, sekce 1 - Ovčáci s pracovní zkouškou.

Základní péče o Holandského ovčáka

Krátkosrstý a dlouhosrstý Holandský ovčák se musí pravidelně kartáčovat a česat, aby se odstranily odumřelé a uvolněné chlupy. Hrubosrstý Holandský ovčák se kartáčovat nesmí, češe se pouze řídkým hřebenem, srst psa jinak velmi trpí. Přibližně dvakrát ročně je potřeba psa trimovat (vyškubat starou a nechtěnou podsadu a srst), v případě potřeby se srst může přistřihnout. Holandskému ovčákovi se také vyškubávají přebytečné chlupy ze zvukovodu. Neobroušené drápy se zastřihávají na délku 2-3 mm od země.


Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky zvirata

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.